Shopping and More Blog

Do you have a cart you want to share?
Get in touch.

We have put together some of our favorite carts. Review and share with anyone!

Recent Posts

Managing daycare meal plans

Shared on 24 August 2020, by Ms Tricia

McCormick Ground Cinnamon, 18 Ounce (Pack of 1)McCormick All Natural Pure Vanilla Extract, 16 fl ozHershey's, Sugar Free Baking Chips, 8 Oz. (Pack of 2)(2 pack) Rumford Premium Aluminum-Free Baking Powder, 8.1 oz(2 pack) Great Value Enriched Yellow Corn Meal, 5 lbs

Hi, I'm Trish and I am an office manager at a daycare. I wanted to share my experience of using Share-a-Cart to make my week a bit smoother. A parent at the daycare shared a shopping list with me a while ago and that's how I found out about Share-a-Cart.

We understand that parents rely on us to do more than just take care of the halflings, they need us to make their lives more manageable. We have a small kitchen at the daycare, while it's by no means fully-stocked, we have enough that we can offer a simple breakfast & lunch as well as a light dinner. Below I put together a shopping list that is similar to what we use for this purpose.

The list is roughly ordered by meal type, that is morning stuff first, then lunch, then dinner. As you can see we're cost-conscious, but we're trying to offer the little ones balanced meals. This list might look odd since it has no fresh fruit or vegetables or eggs even. Anything not shelf-stable we get at a local grocery. We get milk, yogurt, chicken and sausage among other things. The list below lightens the load by letting us order in bulk heavier volumes than we'd want to carry and often for less money.

With the groceries below there are ingredients for things like pancakes, muffins, grits, oatmeal, we even added some cereal. There is some canned fruit and crackers for the snackers in our classes. For lunch and dinner, there could be pasta with tomato sauce or maybe mac & cheese. There are beans and rice and some sandwich ingredients as well.

This is how I use Share-a-Cart to help our small business run smoother and take better care of the kids entrusted to us.

This is a Walmart Cart
F9X51
McCormick Ground Cinnamon, 18 Ounce (Pack of 1)
Price USD:
$ 27.34
Quantity:
1
(2 Pack) Great Value All Purpose Flour, 10 Lb
Price USD:
$ 5.98
Quantity:
1
Quaker Quick 1-Minute Oats (5 lb., 2 ct.)
Price USD:
$ 11.74
Quantity:
1
Sun-Maid California Sun-Dried Raisins, 22.58 Oz.
Price USD:
$ 3.98
Quantity:
1
Froot Loops Klg Froot Loop Giant 27 Oz.
Price USD:
$ 4.98
Quantity:
1
(4 Pack) Great Value Iodized Salt, 26 oz
Price USD:
$ 6.96
Quantity:
1
Hunts Best Ever Tomato Ketchup 38-oz. Bottle
Price USD:
$ 2.78
Quantity:
1
Hellmann's Mayonnaise Real Mayo 30 oz
Price USD:
$ 3.77
Quantity:
1
Great Value Creamy Peanut Butter, 64 oz
Price USD:
$ 4.94
Quantity:
1
Smucker's Strawberry Jam, 48-Ounce
Price USD:
$ 4.38
Quantity:
1
Nesquik Low Fat Chocolate Milk 8 fl oz 12 count
Price USD:
$ 9.48
Quantity:
1
Stauffer's Animal Crackers, Original, 24 oz
Price USD:
$ 3.98
Quantity:
1
Rold Gold Tiny Pretzel Twists, 16 Oz.
Price USD:
$ 2.98
Quantity:
1
Great Value Long Grain Enriched Rice, 10 lbs
Price USD:
$ 4.54
Quantity:
1
(6 Pack) Goya Chick Peas 15.5 Oz
Price USD:
$ 7.32
Quantity:
1
(6 Pack) Goya Pinto Beans, 29 Oz
Price USD:
$ 12.72
Quantity:
1
Bush's Low Sodium Canned Black Beans, 108 oz
Price USD:
$ 5.98
Quantity:
1
(4 pack) Libby's Sweet Peas, 15 oz
Price USD:
$ 2.64
Quantity:
1
Wesson Pure Canola Oil 1 Gal
Price USD:
$ 6.98
Quantity:
1
Mccormick  Pepper Ground Black
Price USD:
$ 5.98
Quantity:
1
(3 Pack) 4C Seasoned Bread Crumbs, 15 oz
Price USD:
$ 4.80
Quantity:
1
(2 Pack) Great Value Spaghetti Pasta, 1 Lb, 4Ct
Price USD:
$ 5.14
Quantity:
1
(4 pack) Barilla Pasta Elbows, 16 Oz
Price USD:
$ 5.12
Quantity:
1

* Share-A-Cart may earn a commission from the sale.

Did you enjoy this article?

Help us spread the word.

Don't see anything here? Your ad blocker is preventing share buttons from loading...
Copied!
The link has been copied into your clipboard.